Odpust Miłosierdzia 2021 w Ośrodku „Eremy”

W tak zwaną Przewodnią niedzielę, czyli drugą niedzielę po Wielkanocy, obchodzone jest święto Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku, wprowadzając to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

Ten dzień jest uroczystością tytularną dla niewielkiego kościółka zagubionego pośród pagórków wsi Kałków. Kościółek ten znajduje się w ośrodku rekolekcyjnym „Eremy” położonym na Wzgórzu Miłosierdzia, nieopodal Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej. W czasie poza pandemią odpust gromadził dużą grupę parafian i przybyłych pielgrzymów, jednak w tym roku ze względu na obowiązujące obostrzenia, liczba biorących udział w uroczystościach była znacznie okrojona. Przed rozpoczęciem mszy świętej odbyło się krótkie czuwanie modlitewne, które poprowadzili bracia z zakonu Braci Chrystusa Cierpiącego: br. Adam Sztukiewicz i br. Adrian Paprocki. Na co dzień bracia tego zakonu, sprawują opiekę nad tym miejscem, przyjmując na wypoczynek i rekolekcje ludzi szukających wyciszenia i duchowej odnowy. Mszy Świętej odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Marcin Kalbarczyk pracujący na co dzień jako kapelan w miejscowym DPS i Hospicjum św. o Pio w Kałkowie.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.